Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krasnal Kanonier Antek, Wrocław
Wincenty Miros: To jest rakieta balistyczna :-)
Panoramy Szprotawy, Szprotawa
Popski: Na aukcji obieg 1929 r. Skorygowano górne datowania całej serii.
Klasztor Ubogich Sióstr Szkolnych de Notre Dame (dawny), ul. Warszawska, Głubczyce
Hellrid: Oba budynki znajdowały się na ulicy Warszawskiej (Botenstrasse), stały na przeciwko siebie, co jest widoczne tutaj: , jedynie nowy klasztor przetrwał - obecnie jest tam szkoła muzyczna. Tworze obiekty.
Port rybacki, ul. Bosmańska, Krynica Morska
Lekok: Dzięki:)
Pensjonat (dawny), Krynica Morska
Lekok: Czyli ulica Portowa?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Inspektorat w Głubczycach, ul. Bolesława Chrobrego, Głubczyce
Hellrid: Budynek istnieje, obecnie znajduje się w nim ZUS, jest nawet już obiekt:

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła

szpital w cieplicach, szpital lwówek, szpital gryfów, Dąbrowica pałac, przychodnia lwówek, lwówek śląski ul. morcinka, Zdjęcia lotnicze, Zdjęcia lotnicze gró, ogo, zorka w cieplicach, szpital gryfów śląski, szpital lwówek śląski, Zdjęcia lotnicze b, celwiskoza w Jeleniej, muszyna nestor, gryfów Śląski ul. Rzeczna, wrocław, Odra tower, Księgi, koszary wojskowe w Jeleniej Górze, koszary wojskowe e, luty, przemysł w Jeleniej Górze, browary osiedle, fabryki w Jeleniej Górze, powiat s, piastowska jedlina zdroj, fsd, jedlina, jedności narodowej, mapy, Łodygowice, lotnicze, poznańskie tramwaje, Kościół, Kościół na, Kościół na Ś, złotego pucharu, Kościół na sl, Kościół na Ślęży, Ślęża, jelenia zajezdnia, kras, Friedenshoffnung jedlina z, Friedenshoffnung Jedlina Zdroj, siedlecka warszawa, boguszów stacja, Namysłów liceum, litzmannstadt, wałbrzych dworcowa, sobótki, nowy kosciol, Steingrund Schule, Bartoszowicka, malczyce, rondo ch, Schule Lehmwasser, Shule, oleśnica, wyspa, Lehmwasser, Bartoszowice, Lwówek śląski, Łojowice, orla wroclaw, Jagielno, nowogard, raclawicka, skarbowcow, Carl, Panorama wrocławia, Pełcznica świebodzice, Jelenia Góra, ekonom w, Carl wurbs, Wrocław w roku 1850, Wrocław 1850, lipno, ścinawka średnia, szkoła w je, szkoła w Jeleniej, Miernicza 20, Piechowice, Piastów, Piasto, leszno dworzec, nefrytowa, szkoła w Cieplicach, lubinowa, Kamyk, Zero, swidnica, białołeka, tarchomin, gal, Schön, szkoła w Jeleniej Górze, kłodzko, szkoły w Jeleniej Górze, zagony

 
 
 
 
Dwór w Maciejowcu
Autor: Thor°, Data dodania: 2005-12-21 00:04:37, Aktualizacja: 2005-12-21 00:04:37, Odsłon: 3747

Perła śląskiego renesansu.

Już w okresie księstwa świdnicko - jaworskiego znajdował się tu jakiś ufortyfikowany obiekt, ale pierwszym znanym właścicielem był dopiero w 1424 r. Heinze von Mesenau. Potem posiadłość przeszła w ręce rodziny von Spiller.
Nie wiadomo kiedy to nastąpiło, ale w 1478 r. właścicielem był Cunze Hauenschild von Spiller.

W 1553 r. wieś nawiedził wielki pożar, po którym prawdopodobnie wzniesiona została nowa siedziba. Była ona przebudowywana i powiększana m.in. w latach 1627 i 1632, za czasów Johanna von Spiller i jego żony Agnes von Zedlitz, właścicieli Maciejowca od 1618 r.

Kolejny tragiczny pożar miał miejsce pod koniec wojny trzydziestoletniej, w marcu 1648 r. Spłonął wówczas dwór i zabudowania gospodarcze. Szybko jednak zdecydowano się na odbudowę. Zakończono ją w 1652 r. i z tego okresu pochodzi dzisiejszy jego wygląd.

Zdjęcie nr 1



W rękach rodziny von Spiller majątek pozostał do 1669 r. Wtedy to Joachim von Spiller sprzedał go Johannowi Sigismundowi von Reder. Ten z kolei sprzedał go, w roku 1687, właścicielowi Karpnik, Balthasarowi von Hayn, który wybudował w pobliżu dworu kaplicę.
Kiedy syn Balthasara, Philipp Anton popadł w długi, sprzedał Maciejowiec hrabiemu Johannowi Ludwigowi von Zierotin und Lilgenau. Był to rok 1727.

W 1756 r. Maciejowiec i sąsiednią Kamienicę kupił właściciel Barcinka, kupiec i senator George Friedrich Smith. Po jego śmierci majątek odziedziczyła żona. Ponownie wyszła ona za mąż za Christiana Benedikta Kahla i w 1761 r. nakazała umieszczenie nad portalem, istniejące do dzisiejszego dnia, herby ich obojga.

Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3



W 1770 r. dwór przeszedł w ręce Akademii Rycerskiej w Legnicy, a od 1783 r. należał do hrabiego Carla von Reder.

W 1789 r. stał się własnością Charlotte Amalie burgrabiny von Dohna. Po niej spadek odziedziczyła córka Henriette Friederike Amalie von Schönaich.
Podczas wojny Napoleona z wojskami prusko - rosyjskimi, dwór został splądrowany przez francuskie oddziały generała Macdonalda. Był rok 1813.

W 1829 r. Friederike von Schönaich sprzedała dwór Johannowi Dolan, który w 1834 r. przebudował budynek i rozpoczął w pobliżu budowę nowego pałacu. Kuchnię na parterze dworu przerobiono wówczas na kuźnię, a salę stołową na wozownię.

Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6



Podczas kolejnej renowacji w latach 30 - tych XX w. zniszczono boazerię pokrywającą sufit tego drugiego pomieszczenia. W 1839 r. posiadłości kupił generał Oldrich von Natzmer, a potem generał Anton von Estocq.

Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9



Na początku XX w. właścicielką została Emma von Kramsta. Do dziś zrujnowany dwór pozostaje jednym z nielicznych przykładów budownictwa renesansowego na Śląsku. W 1999 r. został wydzierżawiony prywatnej osobie i planuje się utworzenie w nim muzeum elementów architektonicznych z terenów Śląska.
Niestety, od dłuższego czasu jedynie planuje się...




Źródło : "Dolina zamków i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska - wspólne dziedzictwo" . Praca zbiorowa. Jelenia Góra 2001.


zdjęcia : thor , ropucha
opracowanie : thor / www.wroclaw.dolny.slask.pl


/ / / /
U.N. | 2005-12-21 10:16:13
Od Emmy von Kramsta (z domu Scheibler, pochodzącej ze znanej łódzkiej rodziny przemysłowców) odziedziczyła dwór i majątek jej wnuczka Renata Kracker von Schwarzenfeld, która w 1934 r. poślubiła oficera Wehrmachtu Rudolfa von Gersdorff, (to on w 1944 r. zaopatrzył von Stauffenberga w materiały wybuchowe użyte w zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu). Jako budynek mieszkalny rodziny służył nowy, około 1824 r. przez Karla Friedricha Schinkel wybudowany pałac. W parku znajduje się też puste Mauzoleum Eleonory Kracker von Schwarzenfeld z domu Kramsta i zmarłej w 1943 r. Renaty von Gersdorff. Wg
Thor | 2005-12-21 22:17:06
Dzięki za uzupełnienie :) Zapewne przesadzę teraz wobec znawców Dolnego Śląska, niemniej dodam dla niewtajemiczonych - K.F. Schinkel nie był właścicielem pałacu, tylko prawdopodobnie jego architektem. Tenże jest uważany za projektanta pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, chociaż 100 % zasług nie jest pewne
U.N. | 2005-12-21 22:30:19
To było źle przetłumaczone z mojej strony, Schinkel był architektem. Interesujące, że wersja z niemieckiej wikipedii odbiega od polskiej, zamieszczonej przez FM przy pałacu w Maciejowcu. Autor z wikipedii podał jako źródło pamiętniki von Gersdorffa (von Gersdorff, R. Chr. Freiherr: Soldat im Untergang, Berlin 1977). Dodam, że Gersdorff nie tylko należał do spiskowców nieudanego zamachu z 22.07.1944 r., ale wcześniej (21.3.1943 r.) planował sam zamach na AH (w tzw. Zeughaus w Berlinie). Potem, w kwietniu 1943 r. odkrył groby w Katyniu. Choć należał do spisku Stauffenberga, nie został zdradzony i po przeniesieniu na front zachodni otrzymał nawet Krzyż Żelazny i został generałmajorem. W 1947 r. wypuszczono go z niewoli alianckiej, ale do domu już nie mógł wrócić.
Thor | 2005-12-22 00:40:24
Bardzo dziękuję Ci za te informacje. Może nie pamiętałem, ale raczej bardziej prawdopodobne, że po prostu nie wiedziałem o udziale Gersdorffa w zamachu. Z reguły publikacje podkreslają rolę samego Stauffenberga i Wernera von Haeften. Nie wspomnę o słynnej dębowej nodze stołowej i zapalniku. Jakiś czas temu był w TVP program B. Wołoszańskiego na ten temat. Piszę tyle o tym dlatego, że kiedys cały dzień spędziłem w Wilczym Szańcu. Miejsce pobudza wyobraźnię. Na temat zamachu funkcjonuja b. ciekawe i bogato ilustrowane niemieckie strony www, na których możesz skorzystać znacznie więcej niż ja. Przy okazji warto będzie kiedys zabrać sie za temat "Kręgu z Krzyżowej". Sa zdjęcia pałacu, ale nikt chyba dotad nie wrzucił fotek domu na wzgórzu. Jeśli się nie pojawią, to wrzuce swoje, chociaz niezbyt dobre. Wszystkim zainteresowanym tematem polecam niezmiernie ciekawe pamiętniki Frei von Moltke
mamik | 2008-01-22 16:48:06
Dwór zyska nowego właściciela