Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Dobra robota, rozumiem, że poprawioną wersję można wymienić za tę dodaną przez kol. Janusza?
Zdjęcia niezidentyfikowane (Miłków), Miłków
chrzan233: Zawęziłem, chociaż ostatnia cyfra dość mało czytelna.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: Zdjęcia piękne, ale to nie są krzyże pokutne! :-) Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne ...
Kościół św. Michała Archanioła, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: To nie są krzyże pokutne! Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne z okresu średniowiecza ...
Urząd Pocztowy Szprotawa, pl. Komuny Paryskiej, Szprotawa
Popski: Na aukcji obieg 1938 r. Obniżono górne datowanie serii.
Hotel (dawny), ul. Kościelna, Leśnica
jawc: Nazwisko wlasciciela to chyba Stolorz, nie Stolarz.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Dawny szpital psychiatryczny
Autor: maras°, Data dodania: 2016-02-10 09:21:52, Aktualizacja: 2022-04-06 22:13:16, Odsłon: 2031

W latach 1953-1959 w poniemieckim budynku szpitala psychiatrycznego, na terenie zamku w Płakowicach, znajdował się tajny ośrodek wychowawczy dla dzieci z Korei Płn.

W latach 1953-1959 w poniemieckim budynku szpitala psychiatrycznego, na terenie zamku w Płakowicach, znajdował się tajny ośrodek wychowawczy dla dzieci z Korei Płn. Mieszkało i uczyło się tutaj ponad 1200 dzieci, pod opieką koreańskich i polskich wychowawców. Pobyt dzieci objęty był tajemnicą, dlatego wybrano ośrodek w miejscu mało znanym, na uboczu.

Dzieci obarczone wojenną traumą, wychowywane dotąd w surowości i dyscyplinie wojskowej, dostały tutaj to, co najcenniejsze - serce i zrozumienie. Po sześcioletnim pobycie w Polsce, która udzieliła im schronienia po wojnie koreańskiej, z żalem i ogromnym smutkiem, dzieci wróciły do swojej ojczyzny. Konieczność powrotu była dla nich niesamowitą tragedią.

Niezwykłą historię sierot opisała Jolanta Krysowata w książce pt. „Skrzydło Anioła”, zrealizowała też film dokumentalny pt. Kim Ki Dok. Od 1992 roku Zamek w Płakowicach należy do Chrześcijańskiego Ośrodka "Elim" Kościoła Baptystów.

Aktualnie po przejściu przez kamienny most i bramę wjazdową, oglądać można piękny arkadowy dziedziniec. Natomiast wnętrza stanowią części mieszkalne członków wspólnoty. Niestety okazały budynek szpitalny po pożarze pozostaje do dziś w ruinie.

 

Za  http://www.polskieszlaki.pl/zamek-w-plakowicach-jakiego-nie-znacie.htm


/ / / / / /